- Kategorie
- Szukaj
-
Środki konserwujące do samochodu
Konserwacja samochodu to temat,o którym warto pamiętać aby utrzymać pojazd w nienagannej kondycji, a co ważniejsze uniknąć w przyszłości bardzo drogich napraw blacharsko-lakierniczych. Oczywiście, w przypadku nowych samochodów temat wydaje się może nieco mniej aktualny, ale również należy rozważyć konserwację takiego pojazdu, szczególnie elementów nośnych karoserii. Powszechne staje się zjawisko oszczędzania przez wielu producentów, nawet marek premium, na zabezpieczeniu antykorozyjnym karoserii. Wszyscy też słyszeliśmy o bardzo słabym zabezpieczeniu antykorozyjnym samochodów japońskich. Nie należy zapominać również o bezpieczeństwie. Pamiętajmy, że pordzewiała karoseria, a w szczególności elementy konstrukcyjne mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo i mogą stanowić poważne zagrożenie dla podróżujących takim pojazdem. W skrajnych przypadkach może dojść do urwania koła podczas jazdy, a to może doprowadzić do bardzo groźnego wypadku. Nie wiemy również jak zachowa się pojazd z przerdzewiałą podłogą, zardzewiałymi podłużnicami podczas kolizji drogowej. Nie dopuszczajmy do takiego stanu naszego samochodu. Zauważmy również, że konserwacja samochodu spowoduje wyciszenie podłogi, a co za tym idzie wygłuszenie kabiny. Podsumowując warto wziąć pod uwagę konserwację samochodu zarówno w przypadku aut nowych, jaki i używanych, a koszty takiego zabiegu są stosunkowo niewielkie.
Preparaty do konserwacji samochodu - jakiego użyć ?
Na rynku dostępna jest cała masa środków do konserwacji, zabezpieczenia podwozia, profili zamkniętych i innych elementów karoserii samochodu. Sprawdzone i najlepsze produkty przygotowaliśmy dla Was w naszym sklepie.
Wszystkie preparaty możemy podzielić pod względem rodzaju aplikacji:
- środek do konserwacji samochodu pod pistolet lakierniczy
- środek do konserwacji samochodu w sprayu, aerozolu
- środek do konserwacji samochodu na pędzel
Każdy z tych środków konserwujących jest dobry i skuteczny. Wybór należy od Was i zależy od warunków, jakimi dysponujemy. W niewielkich garażach i dla osób z małym doświadczeniem sprawdzą się bardziej preparaty konserwujące na pędzel, natomiast jeśli potrafisz malować pistoletem, czy sprayem i masz warunki do do takiej pracy wybierz preparaty pod pistolet lakierniczy lub w sprayu.
Przy konserwacji podwozia samochodu nie zapominajmy o tak zwanych profilach zamkniętych, progach, podłużnicach i innych elementach konstrukcyjnych. Do zabezpieczania antykorozyjnego tego typu elementów służą specjalne, dedykowane preparaty w sprayu, aerozolu wyposażone w sondę, dzięki której możemy wprowadzić preparat do środka profili.
Konserwacja samochodu - jak to zrobić dobrze z środkami do konserwacji samochodu ?
Pierwszym zabiegiem, który musimy wykonać przed przystąpieniem do zabezpieczenia antykorozyjnego samochodu jest bardzo dokładne oczyszczenie wszystkich elementów, które zamierzamy zabezpieczyć antykorozyjnie. Posłuży nam do tego najlepiej myjka ciśnieniowa, lub gdy takiej nie posiadamy, wąż z wodą. Używajmy oczywiście detergentów ułatwiających pozbycie się brudu, a w przypadku trudnych, tłustych zabrudzeń posłużcie się odtłuszczaczem lub odpowiednim zmywaczem ( dostępne w naszym sklepie). Podczas mycia pamiętajcie o zabezpieczeniu elementów wrażliwych na wodę, akumulatora, alternatora, czujników itp.
Druga czynność, najważniejsza, jakiej musimy poświęcić nieco uwagi, to bardzo dokładne pozbycie się ognisk korozji, nalotów rdzy, a w przypadkach gdzie doszło już do całkowitego przerdzewienia i wyszła nam dziura, wspawanie łatki - reperaturki.
Do prac tych potrzebne nam będą:
- Szczotka druciana do usuwania dużych skupisk korozji
- Papier ścierny (ścierniwo) do usuwania mniejszych nalotów rdzy
- Odrdzewiacz, neutralizator rdzy do usuwania nalotów i zabezpieczenia powierzchni. Przed użyciem neutralizatora rdzy powierzchnię należy dokładnie odtłuśćić przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej, lub alkoholu izopropylowego. Większość neutralizatorów po nałożeniu tworzy powłokę ochronną, która zastępuje podkład antykorozyjny. Pamiętajcie aby aktywator używać w mniejszych porcjach, ponieważ po włożeniu do niego pędzla z drobinkami rdzy doprowadzą one do aktywacji preparatu. Dlatego kiedy preparatu mamy dużo i nie wiemy ile zużyjemy go podczas danej naprawy podzielmy go na mniejsze porcje, tak żeby nie zużyta reszta posłużyłą nam przy innych prach.
Przechodzimy do nakładania masy konserwującej. W pierwszej kolejności zabezpieczamy wszystkie elementy, które nie powinny mieć kontaktu z masą konserwującą, takimi jak: układ wydechowy, elementy silnika, hamulce. Pamiętajmy, że masa konserwująca szczególnie nie powinna mieć kontaktu z elementami nagrzewającymi się. Kiedy już cała powierzchnia przewidziana do konserwacji jest oczyszczona z rdzy, musimy ją bardzo dobrze odtłuścić. Następnie pokrywamy całą powierzchnię neutralizatorem rdzy z funkcją podkładu antykorozyjnego, lub podkładem antykorozyjnym ( dostępne w naszym sklepie ). Spowoduje to lapsze zabezpieczenie antykorozyjne i znaczne zwiększy przyczepność masy konserwującej. To bardzo ważny proces i nie można go pominąć. Na tak przygotowaną powierzchnię możemy nakładać środek konserwujący. Wybierzmy dobry produkt, ponieważ oprócz samego zabezpieczenia antykorozyjnego musi on też zabezpieczyć podwozie naszego samochodu przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak: uderzenia kamieni, przejazdy przez zmrożony śnieg-lód, wyprawy po drogach szutrowych. Dedykowane samochodowe środki konserwujące w postaci baranka spełniają taką funkcję, ponieważ są elastyczne i właściwie zabezpieczają podwozie. Sposoby aplikacji zostało opisane powyżej. Pamiętajmy również, o zabezpieczeniu profili zamkniętych karoserii samochodu środkami do tego przewidzianymi.
Dobrze wykonana konserwacja samochodu powinna posłużyć nam wiele lat. Warto tylko raz w roku, szczególnie przed zimą, sprawdzić stan zabezpieczenia i ewentualnie poprawić miejscowo powstałe ubytki.
Wszystkie niezbędne preparaty do konserwacji samochodu, oraz akcesoria i środki pomocnicze w rozsądnych cenach znajdziesz w naszym sklepie. Serdecznie zapraszamy.