• Kategorie
  • Szukaj
  • Odtłuszczacze

Odtłuszczacze to grupa preparatów, które generalnie służą do doczyszczania powierzchni z zanieczyszczeń i szczególnie tłustych nalotów. Z racji charakteru naszego sklepu zajmiemy się tutaj odtłuszczaczami stosowanymi podczas prac lakierniczym, malarskich przy samochodzie, w domu czy warsztacie.

Odtłuszczacz tego typu służy przede wszystkim do bardzo dokładnego doczyszczenia (domycia) lakieru np.przed polerowaniem, czy oczyszczenia powierzchni przed lakierowaniem, malowaniem. Chodzi o dokładne pozbycie się nie widocznych zabrudzeń, pyłu, tłustych nalotów, resztek wosku i past polerskich z przygotowywanych powierzchni. Jest to bardzo ważny proces, od którego będzie zależał wynik naszych dalszych prac i czy efekt naszych wysiłków będzie zgodny ze spodziewanym.

 

Najbardziej popularne i najlepsze odtłuszczacze

Jest wiele produktów na rynku mających za zadanie odtłuszczenie powierzchni. Większość z nich to nic innego jak roztwór alkoholu izopropylowego lub etanolu skażonego. Na rynku jest bardzo duży wybór preparatów, odtłuszczaczy gotowych do użytku. Jedne oparte są na alkoholach i rozpuszczalnikach o różnych stężeniach, a drugie to związki zasadowe, które czasami również zawierają alkohol.
Stosuje się jeszcze benzyny ekstrakcyjne, oraz inne rozpuszczalniki, choć należy z nimi bardzo uważać i dobrać odpowiedni do czyszczonej powierzchni.
W lakiernictwie używane są także zmywacze silikonowe do odtłuszczania lakieru, choć zdania są tu podzielone.

Wielu producentów proponuje również odtłuszczacze, cleanery dedykowane do różnych prac. W przypadku pewnej grupy cleanerów, współpracują one z dedykowanymi woskami czy pastami polerskimi typu All In One, które zawierają komponenty wypełniające rysy. Warto jest wtedy korzystać z takich cleanerów, ponieważ w takim przypadku mają one za zadanie wzmocnić trwałość tych wosków i past polerskich i nie ma potrzeby pozbywania się starej powłoki, gdyż nasze wcześniejsze wysiłki pójdą na marne i całą pracę będziemy musieli wykonać od nowa, a nie o to chodzi.

Jeżeli jednak chcemy bardzo dokładnie doczyścić powierzchnię, czy przedmiot my osobiście doradzamy stosowanie odtłuszczacza w postaci alkoholu izopropylowego lub etanolu skażonego. Stosujemy je w czystej formie lub rozcieńczone. Jak już wcześniej wspomniałem wielu producentów proponuje odtłuszczacze oparte na tych związkach, tylko zapłacimy za nie więcej. Zatem lepiej, a przede wszystkim taniej jest kupić czysty alkohol izopropylowy IPA lub etanol skażony i korzystać z nich do woli.
Alkohol  izopropylowy jest naprawdę świetnym odtłuszczaczem wielozadaniowym, i co bardzo ważne jest bezpieczny dla lakieru samochodowego, plastików i uszczelek gumowych. Przy odtłuszczaniu lakierów samochodowych zaleca się rozcieńczenie alkoholu izopropylowego do stężenia 50% z wodą zdemineralizowaną. Skoncentrowana IPA czasami może okazać się zbyt agresywna szczególnie do lakierów miękkich, delikatnych.
Poza tym IPA znakomicie sprawdza się jako preparat czyszczący. Umyjesz nim szyby samochodowe i wiele innych elementów.

Pamiętaj  o jednej ważnej zasadzie. Nigdy nie odtłuszczaj (nie czyść) rozgrzanego lakieru na samochodzie, ponieważ może to spowodować jego uszkodzenie! Przy odtłuszczaniu lakierów samochodowych zresztą zawsze należy zachować uwagę, a szczególnie w przypadku lakierów miękkich podatnych na zarysowania. Gdy nie mamy pewności co preparatu, który chcemy zastosować  warto zrobić próbę odtłuszczania w miejscu niewidocznym ( np. na wewnętrznej części klapy bagażnika).

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że przed odtłuszczaniem lakieru na samochodzie należy bardzo dokładnie umyć pojazd przy użyciu szamponów, preparatów myjących, czy glinek. Sam odtłuszczacz nie załatwi wszystkiego.

Odtłuszczanie - po co to robimy?

Zasadniczym powodem, dla którego odtłuszczamy powierzchnię jest spowodowanie aby nasza nowa powłoka lepiej przylegała i mocno związała się z powierzchnią. Dotyczy to wosków, powłok ceramicznych, lakierów, foli do oklejania i wypełniaczy-szpachlówek, które zamierzamy położyć.
Pamiętajcie, że w przypadku niektórych powłok ceramicznych i wosków producent zaleca stosowanie dedykowanych odtłuszczaczy-cleanerów i warto się do tego stosować.

Odtłuszczacz doskonale sprawdzi się również w warsztacie przy czyszczeniu podwozia samochodu, maszyn, części, czy stanowiska pracy.