• Kategorie
 • Szukaj
 • Lakiery do zacisków hamulcowych

Dobierz właściwy lakier do zacisków hamulcowych. Przy malowaniu zacisków czy bębnów hamulcowych oprócz doboru właściwego koloru, który nas zadowoli pamiętajmy, że jest to niezwykle ważny element samochodu odpowiadający za nasze bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrany lakier musi być odporny na wysokie temperatury, pył z klocków powstający przy hamowaniu oraz  chemię drogową.
Właściwy lakier do zacisków hamulcowych  zagwarantuje nam niepowtarzalny wygląd zacisków hamulcowych, trwałość powłoki, a to spowoduje że długo będziemy się cieszyć z efektów naszej pracy.
Pamiętaj, że byle jaka farba to byle jaki efekt, a nasze błyszczące zaciski hamulcowe długo takie nie pozostaną a powłoka szybko zmieni kolor pod wpływem wysokiej temperatury, wykruszy się i zejdzie.
Zamiast polepszyć stan wizualny naszego samochodu, pogorszymy go tylko, stracimy nasz cenny czas i pieniądze, a o naszym rozgoryczeniu nie będę już wspominał.

Jaki lakier i metodę malowania wybrać do zacisków hamulcowych?

Lakier do zacisków hamulcowych występuje w dwóch formach aplikacji:

 • lakier do zacisków hamulcowych w sprayu
 • lakier do zacisków hamulcowych w puszce


W zależności od wybranego  sposobu malowania musisz wybrać odpowiedni lakier. Oprócz tego masz dwie metody malowania, łatwiejszą nie wymagającą demontażu zacisków hamulcowych , oraz metodę trudniejszą kiedy zaciski demontujemy, wymagającą poświęcenia większej ilości czasu ale dokładniejszą.
Tak więc zaciski hamulcowe możecie malować przy pomocy lakieru do zacisków w sprayu nie demontując ich z samochodu, co wiąże się z dokładnym oklejeniem (zamaskowaniem) wszystkich części wokół lakierowanego zacisku. Metoda ta znacznie skraca i upraszcza proces malowania, nie jest za to tak dokładna jak przy lakierowaniu zdemontowanych zacisków. Wybór należy do Ciebie. Jeżeli nie przeszkadza Ci fakt, że jakieś bardzo drobne niewidoczne fragmenty nie zostaną pokryte dokładnie lakierem, to ta metoda jest dla Ciebie. Jeżeli zaś jesteś bardzo dokładny, zdemontuj zaciski i maluj je na zewnątrz  bardzo dokładnie.
Zamiast lakieru w sprayu możesz użyć oczywiście  lakieru do zacisków hamulcowych w puszce i aplikować go za pomocą pistoletu lakierniczego. Jest to oczywiście sposób malowania dla bardziej wtajemniczonych i posiadających takie umiejętności i  możliwości.

 

Jak dobrze pomalować zaciski hamulcowe?

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas malowania zacisków hamulcowych jest właściwe przygotowanie powierzchni przewidzianej do malowania. Jest to kluczowy etap pracy, któremu musimy poświęcić nieco uwagi. Od tego jak przygotujemy powierzchnię zacisku do malowania zależeć będzie efekt całej naszej pracy. Pamiętajmy, że źle oczyszczona i odtłuszczona powierzchnia będzie rzutowała na trwałość nałożonego  lakieru, czyli mówiąc krótko , czy lakier utrzyma się długo czy też nie.

 

Działamy:

 1. bardzo dokładnie oczyść zacisk (bęben) z zanieczyszczeń i rdzy najpierw za pomocą szczotki drucianej
 2. wyczyść zacisk (bębny) za pomocą zmywacza (np. zmywaczem do hamulców)
 3. następnie za pomocą papieru ściernego lub włókniny ponownie wyczyść, zmatuj  zaciski, dla lepszego przylegania lakieru do powierzchni
 4. odtłuść zaciski (bębny) za pomocą odtłuszczacza ( np. alkohol izopropylowy )
 5. w przypadku kiedy zdecydowałeś się malować zaciski hamulcowe na pojeździe ( bez demontażu) pamiętaj o bardzo dokładnym zasłonięciu (zamaskowaniu) wszystkich elementów sąsiadujących wokół malowanej powierzchni, szczególnie kiedy malujesz lakierem do zacisków hamulcowych / bębnów w sprayu.
 6. lakier w sprayu przed użyciem dobrze wymieszaj poprzez potrząsanie ok 1 minuty
 7. lakier w puszce (butelce) wstrząśnij przez ok. 1 minutę, a następnie połącz z utwardzaczem i bardzo dokładnie wymieszaj ( przydatność lakieru po połączeniu z utwardzaczem w temperaturze ok .20˚C to ok. 2-2,5 godziny).
 8. nanoś 2-3 warstwy w odstępach ok. 15-25 minut w zależności od temperatury otoczenia (lakier powinien być lekko klejący ale już nie brudzący)
 9. pamiętaj aby nie dopuścić do zamalowania lakierem elementów ciernych, przewodów oraz części ruchomych hamulca.


Proponowane przez nas lakiery do zacisków hamulcowych produkowane są na bieżąco, co gwarantuje że zawsze otrzymacie produkt świeży i najwyższej jakości.
Lakier (farba) nasz polecamy do zastosowań, gdzie najistotniejsza jest bardzo dobra przyczepność do metalu, aluminium i ocynkowanych blach stalowych, oraz odporność na wysoką temperaturę, może być zatem stosowany bez konieczności stosowania podkładu, co znacznie przyspiesza i ułatwia proces lakierowania (malowania).