• Kategorie
  • Szukaj
  • Płyny kabinowe

Wśród szerokiej gamy płynów do kabin lakierniczych możemy wyróżnić trzy rodzaje:
- płyn do zabezpieczenia ścian komory lakierniczej
- płyn do zabezpieczenie podłogi komory lakierniczej
- płyn do czyszczenia komory lakierniczej

Płyn do kabin lakierniczych - do czego służy ?

Zadaniem płynu kabinowego przeznaczonego do zabezpieczenia ścian jest przede wszystkim ochrona kabiny lakierniczej poprzez absorbowanie zabrudzeń oraz od kurzu lakierniczego powstałego w procesie lakierowania. Odbywa się to poprzez naniesienie takiego płynu na ściany kabiny lakierniczej. Płyn do kabin lakierniczych po umieszczeniu na ścianach kabiny tworzy klejącą warstwę, do której przykleja się odkurz lakierniczy, pyły i zabrudzenia.
Stosowanie płynów do zabezpieczania ścian komory lakierniczej znacznie wydłuża żywotność takiej kabiny. Czyszczenie ścian  staje się niezwykle proste i wystarczy do tego gąbka nasączona wodą.
Płyn do kabin lakierniczych nakładamy na ściany za pomocą pistoletu lakierniczego z dyszą 1,8 - 2,5 mm, pistoletu do baranków, pędzla, lub wałka pokrytego welurem.
Największą zaletę stosowania płynu jest oczywiście zmniejszenie zanieczyszczeń w komorze lakierniczej, co bezpośrednio przekłada się na jakość wykonanej powłoki lakierniczej poprzez  zminimalizowanie wtrąceń  i niedoskonałości .
Przy częstym korzystaniu z komory lakierniczej ( powyżej 5 razy dziennie) zaleca się zaaplikowanie dodatkowej warstwy na już istniejącą powłokę. Gdy powłoka przestanie działać ( przestanie być lepka ) należy zmyć ją wodą i nanieść nowe warstwy płynu do kabin lakierniczych.

Główne zalety płynu kabinowego do ścian :

  • produkt gotowy do nałożenia
  • zatrzymuje odkurz lakierniczy, pył i brud
  • utrzymuje ściany w czystości, zabezpiecza przed pracochłonnym czyszczeniem ścian komory za pomocą  zmywacza do farb i lakierów
  • płyn zachowuje lepkość przez długi czas, przez co jest wydajny i oszczędny
  • przyjazny dla środowiska, biodegradowalny
  • nanoszony  na oprawy oświetleniowe nie zmienia barwy światła


Stosowane są również  płyny do zabezpieczenia podłogi komory lakierniczej o zdolności zbijania drobin kurzu i zanieczyszczeń, przez co znacznie zmniejsza się zapylenie komory.

Na rynku dostępne są również dedykowane płyny służące do mycia kabin lakierniczych.