• Kategorie
  • Szukaj
  • Rozpuszczalniki

Ogólnie rzecz biorą rozpuszczalnik to ciecz, która jest w stanie utworzyć roztwór po zmieszaniu z ciałem stałym, cieczą a nawet gazem. Najbardziej znany wszystkim rozpuszczalnik to woda.

W życiu codziennym rozpuszczalnik jest często mylony z rozcieńczalnikiem i na odwrót. Należy pamiętać,że to nie do końca te same substancje. Zasada jest prosta, nie każdy rozcieńczalnik może być rozpuszczalnikiem, ale każdy rozpuszczalnik może być rozcieńczalnikiem. Pamiętajmy o tym jednak, że nie każdy rodzaj rozpuszczalnika, czy rozcieńczalnika nadaje się do każdego rodzaju farby. Czytajmy zawsze zalecenia producenta na danym produkcie, żeby po prostu nie zepsuć farby.

Rozpuszczalnik, jak już pisałem, może stosowany być jako rozcieńczalnik do lakierów i farb. Odpowiedni rodzaj rozpuszczalnika stosowany może być do odtłuszczania powierzchni, elementów przed malowaniem, czy usuwania starych powłok lakierniczych.

Świetnie sprawdzi się przy czyszczeniu narzędzi lakierniczych i malarskich.

Ponieważ rozpuszczalnik należy do substancji o dużej skuteczności i stosunkowo niewysokiej cenie, często stosowany jest przy pracach remontowo-budowlanych. Pamiętajmy tylko aby dobrać właściwy rodzaj rozpuszczalnika do określonych prac, które planujemy wykonać.

 

Rodzaje rozpuszczalników i ich zastosowanie

Ze względu na charakter naszego sklepu zajmiemy się tutaj rozpuszczalnikami, które pasują do reszty asortymentu, który dla Was przygotowaliśmy. Do najbardziej popularnych, znanych i najczęściej stosowanych rozpuszczalników również przy pracach lakierniczo-malarskich może zaliczyć:

  • rozpuszczalnik uniwersalny
  • rozpuszczalnik nitro
  • rozpuszczalnik epoksydowy
  • benzyna ekstrakcyjna

Najbardziej powszechny rozpuszczalnik uniwersalny stosowany jest przy wszelkiego rodzaju pracach malarskich, remontowo-budowlanych. Świetnie sprawdza się przy czyszczeniu narzędzi malarsko-lakierniczych, odtłuszczaniu powierzchni i przedmiotów, rozcieńczaniu farb i lakierów.

Rozpuszczalnik nitro niezwykle silny i skuteczny stosowany przy pracach z produktami nitrocelulozowymi. Z dużą skutecznością usuwa stare powłoki lakiernicze.

Rozpuszczalnik epoksydowy to niezwykle przydatny preparat przy pracach z produktami epoksydowymi i chemoutwardzalnymi. Pomoże nam rozcieńczyć lakiery i farby epoksydowe poprawiając ich parametry przy malowaniu. Pomoże również przy zmywaniu zaschniętych produktów epoksydowych. Wykorzystywany jest również przy epoksydowych masach uszczelniających, klejach poprawiając ich lepkość, a poprzez to lepiej się one rozprowadzają i mają lepszą wydajność. Pomoże również przy czyszczeniu narzędzi i usuwaniu plam.

Benzyna ekstrakcyjna to kolejny preparat wielozadaniowy, który jest niezbędny w każdym domu, garażu, oczywiście w warsztacie i lakierni samochodowej. Potocznie zwana też rozpuszczalnikiem ekstrakcyjnym. Używamy jej do odtłuszczania powierzchni, przedmiotów do malowania ale pamiętajcie, żeby nie odtłuszczać za jej pomocą tworzyw sztucznych gdyż może rozpuszczać plastik. Możemy zastosować ją do rozcieńczania produktów na bazie olejów i wosków, farb ftalowych i asfaltowych i nazywana jest wtedy rozcieńczalnikiem ekstrakcyjnym. Rozpuszcza również tłuszcze i smoły. Pomoże również usunąć farbę z pędzla.

Środki bezpieczeństwa pracy z rozpuszczalnikami

Należy pamiętać, że wszystkie rozpuszczalniki to substancje bardzo toksyczne i szkodliwe dla naszego zdrowia. Pracując z nimi pamiętaj, aby zawsze używać rękawic i okularów ochronnych.

Nie zapominajmy również, że są to substancje mogące wywoływać halucynacje dlatego bezwzględnie należy używać masek ochronnych lub dobrze wentylować pomieszczenia, w których stosujemy rozpuszczalniki. Są to również substancje bardzo łatwopalne, dlatego przechowujcie je z daleka od źródeł ciepła i ognia.